Moj račun
Košarica (0)
Dostava: Besplatna
Sveukupno: 0,00 €
Pregled košarice
Sve priče
24.04.2024.

Razjašnjavamo ti sve nedoumice koje si imao /-la u vezi zaštite kože od sunca i SPF-a, u suradnji s poliklinikom IDERM iz koje nam se javila doktorica Irena Kovačević, specijalist dermatologije i venerologije. Pročitaj blog i budi spreman /-a na sunčane dane!

Još jednom se zahvaljujemo doktorici Ireni i našoj @mia_fabuspotsplit na izdvojenom vremenu za naš live @instagram u kojem su nam obrazložile sve što trebamo znati o zaštiti kože od sunca, a mi ti donosimo u blogu još jednom "šalabahter". Budi siguran /-a da je tvoja koža pravilno zaštićena!

1. Kako odrediti vrijeme zaštite prema SPF faktoru?

Uzmimo za primjer da si osjetljiviji tip kože - dovoljno je 10 minuta da se tvoja koža na suncu počne crvenjeti. Ako koristiš SPF 30, teoretski bi trebao /-la biti zaštićen 300 minuta (10*30). Međutim, nije baš tako. Prvenstveno je važno nanijeti dovoljnu količinu kreme, a ako uzmemo u obzir znojenje ili kupanje tada vrijeme zaštite pada. Najbolji savjet koji nam je dala doktorica Irena je da svaka dva sata apliciramo zaštitni faktor, odnosno po izlasku iz vode ako smo se kupali.

2. Što je to "fotostarenje"?

Osim unutarnjeg, genetskog starenja, poznajemo i fotostarenje. To je starenje na koje utječe izlaganje sunčevim zrakama koje neprestano oštećuju stanice kože (UV zračenje) te se proces starenja ubrzava.

3. Da li je za zaštitu dovoljna dnevna krema ili puder u kojem je već prisutan visoki zaštitni faktor?

Nije problem u formulaciji nego u količini koju nanosimo, poručuje nam doktorica Irena. Kada bismo čajnu žličicu dnevne kreme ili pudera zaista nanijeli na lice bilo bi dovoljno, ali obično nanosimo u puno manjoj količini - iz tog razloga prije pudera ili dnevne kreme ipak nanesimo zaštitni faktor.

4. U zadnje vrijeme često spominjemo retinol, AHA i BHA kiseline - koliko je važno kombinirati zaštitni faktor?

Kod AHA kiselina i retinola zaštitni faktor je obavezan, a retinol je najsigurnije koristiti zimi. Kod BHA kiselina faktor nije obavezan (npr salicilna kiselina), ali svejedno ga koristimo jer moramo zaštiti kožu.

5. Često se susrećemo s hiperpigmentacijom, kako spriječiti nastajanje?

Istraživanja su pokazala da je za nastanak hiperpigmentacije najzaslužnije svjetlo kojem smo izloženi na ekranima, puno vremena provodimo ispred računala ili mobitela. Zaštitu nam pružaju mineralni zaštitni faktori (ne kemijski) - to su zaštitni faktori koji ostavljaju bijeli trag. Iako je teže naviknuti se na nošenje mineralnog faktora svaki dan, puno je lakše nego rješavati problem hiperpigmentacije, zar ne?

6. Koje faktore smiju koristiti trudnice?

Trudnice gledamo kao i djecu - dakle mineralne zaštitne faktore.

7. I za kraj poruka od doktorice Irene!

Preporuka je da zaštitni faktor koristimo cijelu godinu, ako se radi o osjetljivijoj koži tada je najbolji izbor obojeni mineralni. Potrebno je nanositi faktor u dovoljnoj količini. Ne zaboravimo, zaštitni faktor će nam sačuvati ljepotu, ali još važnije - štiti nas od karcinoma.

 

- Ivana

 

 

 

 

 

 

 

Komentari
Tvoje mišljenje nam je važno.

Tvoj email neće biti objavljen i koristit će se samo u svrhu odgovaranja na vaš komentar.
Nema komentara. Budi prvi/-a!
Budimo u kontaktu!
Prijavi se na newsletter i ostvari popust od 15% prilikom prve kupnje.