Neka digne ruku svaka osoba koja je napravila make-up look koji savršeno izgleda pod svjetlom u tvom toaletu, ali totalno drugačije svugdje drugdje? Onaj feeling kada staviš novi puder i shvatiš da je zapravo narančast kada izađeš na danje svijetlo? Imam dobru vijest za tebe: nije problem u tebi, već u svijetlu pod kojim se šminkaš koje, ako nisi znala, itekako može utjecati na način na koji nanosiš šminku. Fluorescentna svijetla dovode do toga pretjeraš, dok zbog onih koja imaju roskasti podton možeš promašiti neke dijelove lica koje želiš prekriti. Sada kada sam ti skrenula pažnju na to, sigurno se pitaš kakva zapravo svijetla treba koristiti da bi mogla bez problema kreirati look kakav želiš?
Kao što si možda shvatila u prethodnom odlomku, fluorescentna svjetla su ona koja bi definitivno trebala izbjegavati. Naravno, to ne znači da ako u kupaonici imaš takav tip svjetla, treba odmah zamijeniti cijelu garnituru. Nitko, ali baš nitko neće izgledati besprijekorno pod fluorescentnom nijansom, pa bi u tom slučaju trebalo iskoristiti manje, samostojeće ogledalo i dovesti ga što bliže nekom drugom izvoru svjetla. Naravno, idealno bi bilo da je to prirodno svjetlo i da stojiš blizu prozora. Ova nijansa stvara blijedi efekt lica pa može doći do pretjerivanja kod nanošenja pudera, bronzera ili rumenila jer imaš potrebu dati licu malo boje.
Jedna od mogućih nijansi s kojima si se možda susrela je svjetlo sa žutim podtonom, zbog kojeg tvoje lice izgleda umorno, pomalo i bolesno. Kao i s fluorescentnom nijansom, pokušat ćeš dati svome naizgled beživotnom licu boje, te ćeš vjerojatno pretjerati. U ovom slučaju bi se to moglo dogoditi s korektorom, jer ćeš imati potrebu neutralizirati boju lica i sakriti tamne mrlje. S druge strane, svjetlo roze nijanse će učiniti da ti lice izgleda osvježeno, vibrantno i zdravo. Zvuči super, ali to je laž. Velike su šanse da ćeš zbog toga promašiti koju točku koju si namjeravala prekriti korektorom.
Više-manje svako dijete se u nekom trenutku djetinjstva igralo s ručnom svjetiljkom tako da ju stavi ispod brade i osvijetli lice da izgleda strašno. Otprilike isti takav efekt na tvoje lice ima svjetlo koje dolazi s gornje strane lica. Detaljno će biti istaknuta svaka bora, pigmentacija i najmanja nepravilnost koju imaš, te ćeš izgledati znatno starije. Ovo dovodi do potrebe za pretjerivanjem kod šminkanja, pa se nemoj iznenaditi kada izađeš na danje svjetlo i šokiraš se količinom korektora koju si nesvjesno stavila na onaj iritantni prištić na čelu.
Kada sam ti nabrojala sve to, zvuči kao da ne postoji dobro svjetlo i da je najbolje ne šminkati se uopće. No upravo suprotno, postoji svjetlo koje te nikada neće izdati, a to je danje svjetlo. Prirodna sunčeva svjetlost pomaže da vidiš najrealniju sliku svog lica. Ali na one dane koji su oblačni, ili po noći, druga najbolja opcija je da se poslužiš nekim toplim bijelim LED svijetlom. To je najbliže spektru boja koje ti nudi sunce, a dobro je i za ujednačeno nanošenje proizvoda na lice. Ako čitaš ovo prije renovacije kupaone, svjetlo oko ogledala stavi sa svake strane, a ne samo na vrh.
Cilj je da lice bude osvjetljeno na svakom svom dijelu. I nemoj pretjerati!
- Patricia