Sunčani dani su pred nama i sve više svog vremena provodimo vani uživajući na suncu. Koliko god uživali svi već znamo da moramo i pravilno zaštiti našu kožu od štetnih utjecaja i da uz sebe moramo imati kremu za zaštitu od sunca. U nastavku ćemo odgovoriti na neka od najvažnijih pitanja o zaštiti od sunca.
SPF je kratica za 'sun protection factor' ili faktor zaštite od sunca. U kremi za sunčanje SPF pomaže našoj koži blokirati negativno sunčevo zračenje. Sunce emitira dvije vrste zračenja: UVA i UVB zrake. UVA zrake doprinose znakovima starenja na koži, poput bora i opuštenosti tonusa. UVB zrake mogu biti kancerogene i one su obično odgovorne za opekline. UVA zrake također čine UVB zrake reaktivnijima, pa u kombinaciji mogu biti jako loše za nas i naše zdravlje.
Štetnom zračenju sunca smo izloženi kad god smo vani ili blizu prozora na kojem ima sunca, zračenje utječe na našu kožu čak i ako nismo skloni opeklinama. SPF djeluje na proširivanje prirodne obrane kože protiv sunčevih zraka. Uzmimo za primjer zaštitni faktor 30, SPF 30 pruža oko 30 puta veću zaštitu od naše normalne kože bez kreme za sunčanje.
Što to zapravo znači? Ako je nezaštićenoj koži potrebno 10 minuta da već počne razvijati crvenilo sa zaštitnim faktorom 30 bi trebalo 5 sati da se razvije isto crvenilo. Odabirom kreme za sunčanje širokog spektra biramo kremu za sunčanje koja će blokirati i UVA i UVB zrake. Također bitno je znati da veći SPF ne znači da ga treba koristiti rjeđe niti sve krema za sunčanje ne nudi zaštitu širokog spektra, idealno bi bilo izabrati kremu za sunčanje širokog spektra s najmanje 30 zaštitnim faktorom.
Ovisi naravno o tome koliko smo aktivni... Same kreme za sunčanje štite kožu oko dva sata no naravno ako smo u vodi ili se znojimo ili ako imamo tendenciju brzo ' izgoriti' trebalo bi ga se nanijeti češće.
Preporučuje se da uz sve gore navedeno krema za sunčanje bude i vodootporna. To znači da će krema za sunčanje duže ostati na mokroj ili znojnoj koži prije nego što ju morate ponovo nanijeti.
- Suhi tip kože bi trebao izabrati kremu za sunčanje koja sadrži i hidratantnu kremu u sebi.
- Masni tip kože odabire kremu za sunčanje na bazi gela koja se brzo upija i suši.
- Za kožu koja je sklona aknama se preporučuje izbjegavanje bilo kakvih masnih krema za sunčanje koje mogu začepiti pore.
Za kraj samo da ponovimo da je korištenje kreme za sunčanje važan način smanjenja negativnih nuspojava štetnog sunčevog zračenja.
Zato prije nego što odete na plažu, van na kavu ili prošetati dobro se namažite i ljetne aktivnosti mogu početi. Uživajte ovo ljeto i pazite na svoju kožu!
- Pavla