Jesi li ti jedna od onih kojima pronalazak pravog parfema koji ti savršeno pristaje zvuči kao dobitak na lutriji? Nisi jedina. Ako tvoj “signature” parfem košta malo više od prosjeka, sigurni smo da želiš da to što duže potraje. Pitaš se ponekad što možeš napraviti da produljiš rok trajanja svog malenog mirisnog čuda?
Što se zapravo događa kada parfemu istekne rok?
Većina proizvođača parfema tvrdi da je rok trajanja od 1 do 3 godine (obično bude otisnuto na pakiranju). No s obzirom na to da se parfem neće “pokvariti” kad mu istekne rok, kao npr. hrana, okay ga je nekada koristiti i do 4-5 godina. Kreativna direktorica modne kuće Bvlgari, Amandine Pallez, tvrdi da parfemi s vremenom ne gube na intenzitetu, već da miris lagano oksidira i postaje gorak, te ostavlja plastičan, kiselkast ili polagano metalan miris. Do oksidacije uglavnom dolazi kod visokih citrusnih nota parfema, no sve zavisi do formulacije.
Koji parfemi najduže traju?
Oni koji imaju visoku kemijsku stabilnost te u sebi sadrže drvenaste note, te note ambera i kože. Alkohol je sastojak za koji se uvijek preporučuje da ga izbjegavaš kod kozmetičkih preparata, ali kod mirisa je situacija posve drugačija. Parfemi koji u sebi sadrže visoku koncentraciju alkohola su pri vrhu ljestvice dugotrajnih mirisa jer alkohol sprečava oksidaciju aromatičnih molekula. Najčešće dolaze u obliku kolonjskih ili toaletnih vodica. S druge strane, parfemi koji najkraće traju su čisti i bezalkoholni, sadrže citrusne note ili note patchoulija, te su na uljnoj bazi.
Kako produljiti trajanje parfema?
#1 Drži ga podalje od izvora svjetlosti
Često se iz nekih estetskih i “Instagramskih” razloga šarene bočice parfema znaju naći u blizini prozora kupaonice. Imam novost za tebe – ovo je najgora stvar koju možeš napraviti ako želiš da ti parfem traje što dulje. Svjetlost negativno djeluje na molekule mirisa te čini njihovu kompoziciju nestabilnom i ubrzava proces oksidacije.
#2 Drži ga podalje od topline
Isti razlog kao i svjetlost – negativan efekt na molekule parfema koje se lome, čine kompoziciju parfema nestabilno i on brže oksidira.
#3 Koristi ga dok ne isprazniš bočicu
Možda ti se dogodilo da si došla do polovine parfema, pala u laganu depricu jer si ga potrošila, kupila novi i zaboravila na prvi. Kad je bočica parfema napunjena do pola, kisik koji se nalazi u bočici povećava rizik oksidacije parfema. Zato nemoj stvoriti kolekciju polupraznih bočica parfema, nego potroši jedan cijeli i onda kupi novi.
#4 Nemoj ga držati u kupaoni
Uz savjete broj 1 i 2, kupaona također nije idealno mjesto za pohranu parfemskih bočica iz razloga što prisutnost vode i vlage nema nikakve pozitivne beneficije. Savjetujem ih da ih staviš u zatvorenu ladicu ili kutiju u sobi na mjesto na kojem neće biti izložene toplini i suncu. Dobra je ideja i da ih zadržiš u njihovim originalnim kutijicama!
#5 Pohrani ga na hladno mjesto
Neki stručnjaci kažu da je hladnjak dobra opcija za prebivalište tvoje mirisne bočice, dok se mnogi ne slažu jer je hladnjak omiljeno mjesto mnogih članova tvoje obitelji koji ga često otvaraju i direktno izlažu svjetlu. A možeš ga probati staviti i u zamrzivač (samo ako sadrži alkohol jer on sprječava zamrzavanje). Idealan trik za osvježavanje u vrućim ljetnim danima.
- Patricia