Sapunanje, umivanje, kapanje vode niz laktove, namakanje bezbrojnih blazinica proizvodima koji će tek možda uspješno ukloniti make-up s očiju… Rijetko kojoj je ženi čišćenje lica omiljena aktivnost, no upravo je taj dio njege najvažniji korak bez kojeg san o besprijekornom tenu ne može postojati.
Zašto?
Ni najskuplji proizvodi za njegu neće djelovati na licu koje je tek djelomično očišćeno – prljavština koja se nakuplja tijekom dana začepit će pore, a ostaci šminke na području oko očiju, s godinama će učiniti svoje i ubrzati proves starenja. Baš zato, čak i ženama koje ne nose puno šminke, čišćenje mora postati prioritet i ritual koji se ne preskače. Prije nego spremno usklikneš da je tvoj postupak čišćenja lica besprijekoran, postavi si ovih 8 pitanja.
Koristiš li proizvode za pravi tip kože?
Nije važno što koristi tvoja najbolja prijateljica, a što najdraža glumica, ako se vaši tipovi kože ne podudaraju. Kad je čišćenje kože u pitanju iznimno je važno prepoznati koji je tvoj tip kože i licu osigurati preparate uz koje će zablistati. Mješovita i masna koža obožavaju vodice i gel teksture, dok suha koža vapi za nježnim pjenama i mlijekom za uklanjanje make-upa. U shoppingu uvijek pažljivo čitaj oznake na proizvodima, koje će ti jasno dati do znanja kojem su tipu kože namijenjene.
Skidaš li šminku tek ovlaš?
Čišćenje kože zahtijeva tvoju punu pažnju i barem pet minuta pred dobro osvijetljenim ogledalom. Sve manje od toga nije dovoljno dobro.
Odlaziš li u krevet dok “posao” nije obavljen?
Kad je skidanje prljavih naslaga s lica izraz “dovoljno dobro” ne bi smio postojati u tvom rječniku. Dok blazinica nije čista, ne odlaziš na spavanje.
Jesi li nježna prema očima?
Nemoj nemilosrdno trljati oči blazinicama i maramicama za skidanje šminke u nadi da ćeš što prije završiti taj dosadni ritual. Nježna koža oko očiju (koja će kad-tad prva otkriti godine svoje vlasnice), zbog agresivnih pokreta mogla bi stradati, a trepavice bi se mogle pokidati. Za oči koristi ulja i dvofazne tekućine koje će brzo i nježno ukloniti sve tragove maskare i sjenila.
Pretjeruješ li s čišćenjem?
Kao i sa svim drugim stvarima u životu – nikad ne valja pretjerivati. Predugačak ritual čišćenja s previše proizvoda koji se koriste prečesto, oštetit će pH kože i dovesti do novih problema. A to sigurno ne želiš. Čitaj upute i pridržavaj se pravila koje su zadali proizvođači.
Ispireš li dovoljno?
Ostaci proizvoda na koži mogu dovesti do upala i iritacija te začepiti pore, zbog čega bi mogli nastati miteseri i prištići, a serum i krema koje nanosiš nakon čišćenja mogli postati sve samo ne djelotvorni. Isperi, isperi pa onda isperi još jednom hladnom vodom za sjaj!
Znaš li čemu služi koji proizvod?
Koristiš li pravilno sve proizvode u privlačnim tubicama i bočicama koje si s velikim guštom kupila? Znaš li što je tonik, što losion, što gel za čišćenje, a što micelarna vodica? Prije kreiranja svoje idealne rutine za čišćenje obavezno napravi internet istraživanje ili se posavjetuj sa stručnjacima.
Slijepo vjeruješ reklamama?
Djevojka na TV ekranu u samo je dva poteza blazinicom skinula teški make-up, ali to je samo zbog toga što je reklamna minuta itekako skupa. U stvarnosti ne postoji proizvod koji će temeljito očistiti lice u nekoliko sekundi. Stručnjaci savjetuju da ne nasjedamo na ideju o čudotvornim micelarnim vodicama I maramicama za skidanje šminke već da ih koristimo samo kao prvi korak postupka čišćenja, a zatim lice isperemo sapunom, pjenom za čišćenje ili tonikom s antibakterijskim djelovanjem ukoliko je koža masna.
Vraćaš li koži vlagu?
Čišćenjem s lica skidamo i vlagu i “dobre masnoće” pa je bitno vratiti ravnotežu. Hidratantan tonik, voda u spreju I hidratantni losion idealan su završni korak.
Čistiš li lice i ujutro?
Vrlo je važno nježnim proizvodima lice očistiti ujutro kako bi uklonili sebum koji se lučio tijekom noći te ostatke proizvoda koje smo nanijeli na lice noć prije.