Potraga za proizvodima koji će licu dati hidrataciju, ali istu i zadržati u porama, za osobe sa suhom kožom hrapave teksture može izgledati kao beskrajno putovanje bez destinacije. Pogotovo ako živiš u područjima s malo hladnijom klimom. Ponekad svi proizvodi za hidrataciju koje koristiš nisu dovoljni, već ti treba samo još jedan čarobni dodatak koji će učiniti da vlažnost lica bude postojana.
Zanimljiva stvar kod kozmetičke industrije 21. stoljeća je da će za kvalitetnim sastojcima potegnuti do najčudnijih mjesta, a u slučaju skvalana je to jetra morskog psa. No, s obzirom na to da ova praksa znatno utječe na kvalitetu života ovih ionako ugroženih životinja, skvalan s kojim ćeš se susresti je vrlo vjerojatno biljnog podrijetla.
Skvalan je derivat antioksidansa skvalena, molekule koja se prirodno nalazi u našoj koži i ima sposobnost borbe protiv štetnih čestica koje uzrokuju nastanak bora i oštrih linija. Bilo bi idealno da imamo toliku količinu skvalena u tijelu da ju ne trebamo nadomještati, ali to nije slučaj. S vremenom, njegova količina se smanjuje te ju treba nadomjestiti kozmetičkim proizvodima. Kao što sam ti već rekla, morski psi, za razliku od ljudi, u sebi sadrže veliku količinu skvalena, kao i masline, pa nije ni čudo da su tako često jedan od glavnih sastojaka hidratantnih proizvoda. Skvalan se dobiva postupkom hidrogenacije skvalena, te na taj način postaje stabilan i mijenja kemijsku strukturu.
Glavni benefit koji tvoja koža može imati od skvalana je hidratacija. Na hijaluronsku kiselinu se uvijek gleda kao na “onaj” sastojak u serumima koji će bez puno razmišljanja odabrati kada koži treba dnevna doza zdravog izgleda. Skvalan je povučeni i tihi brat hijaluronske kiseline koji je od ružnog pačeta postao pravi labud te u zadnjih nekoliko godina znatno dobiva na pozornosti. Hijaluron će koži dati svu potrebnu hidrataciju, bez garancije da će se ona tamo zadržati, a uloga skvalana je da ju zarobi u porama i ne dopušta joj izlazak. S obzirom na to da su skvalen, pa i samim time skvalan, sastojci koji se inače nalaze u koži i sebumu, može ih se smatrati prirodnim štitovima gornjeg sloja kože. Vrhunac količine skvalana osobe najčešće dožive u tinejdžerskim godinama, a redovito korištenje u kasnijoj životnoj dobi donosi antibakterijske benefite, obnovu za suhu i oštećenu kožu te izglađivanje grube teksture.
No kada pričamo o skvalanu, apsolutno je bitno da ti skrenem pozornost na jednu stvar, a to je da je ovaj sastojak namijenjen za normalne i suhe tipove kože. Naime, ako imaš masniju kožu sklonu aknama, dermatolozi savjetuju da ovaj sastojak skroz izbjegavaš. U koži se nalazi u žlijezdama lojnicama, vjeruje se da je komedogen te da može djelovati na nastanak akni, ili dodatno pogoršati situaciju. Skvalan bi bilo najbolje koristiti na koži na kojoj se počinju nazirati znakovi starenja jer ona zapravo od njega može imati najveće beneficije, koje se manifestiraju u vidno izglađenim oštrim linijama, generalno boljem stanju kože po pitanju hidratacije te posebnog blistavog finiša kojeg daje koži.
Sad kada znaš sve, pitaš se gdje sve možeš pronaći ovaj sastojak? Izabrala sam za tebe nekoliko favorita. Za početak, ovaj sastojak se često može pronaći Clarinsovim proizvodima, a naši favoriti su dnevna krema i losion iz Nutri-Lumière kolekcije. Megapopularni brend The Ordinary također ima svoju dozu proizvoda s skvalanom, a kao najbitnije bih izdvojila 100% Plant Derived Squalane serum za lice, te Squalane Cleanser, nježni i djelotvorni čistač.
- Patricia