Moj račun
Košarica (0)
Dostava: Besplatna
Sveukupno: 0,00 €
Pregled košarice
Početna Priče Sve što si htjela znati o azelaičnoj kiselini na jednom mjestu

Skincare

Sve što si htjela znati o azelaičnoj kiselini na jednom mjestu

Sve priče
18.03.2024.

Azelaična kiselina vjerojatno nije prvi sastojak koji ti padne na pamet kada pomisliš na proizvode za njegu kože sklonu aknama. U moru salicilnih kiselina, benzoil peroksida i retinola, azelaična kiselina zvuči kao nepotrebni dodatak koji može tvoju rutinu samo produljiti na par minuta, te izbiti nekoliko desetaka kuna iz tvog novčanika. Ali upravo suprotno – vrijeme ovog sastojka tek dolazi, a jednom kada ga probaš, zaljubit ćeš se.

Što je azelaična kiselina?

Azelaična kiselina je dikarboksilna kiselina koja pomaže pri eksfolijaciji kože. Sintetizira se iz mikroorganizama kao što su razne bakterije i gljivice, a nastaje i prirodno na ljudskoj koži. Uz to što je fantastična za uklanjanje mrtvih stanica iz pora i borbu protiv akni, ova kiselina prevenira komedone, djeluje anti-upalno I ima antioksidativna svojstva. Kao sastojak dolazi u proizvodima raznih formulacija, kao gel, pjena ili krema, a svaka vrsta je namijenjena za nanošenje na različitim dijelovima tijela. Pjenasti preparati su bolji za veće površine tijela, poput leđa, dok su kremice i gelovi bolji za lice.

Kako djeluje na kožu?

Ovaj multifunkcionalni sastojak pozitivno djeluje na razne kožne probleme pa ćeš ga sigurno htjeti imati pri ruci kada zagusti. Za početak, azelaična kiselina je vrhunski eksfolijator. Prodire duboko u pore i uklanja nečistoće i mrtve stanice, ostavljajući kožu čistom i spremnom ostatak proizvoda. Ima antibakterijska svojstva, što je jedna od bitnih stvari kada je tretiranje akni u pitanju. Umiruje upale i daje osvježen osjećaj licu onda kada mu najviše treba.

Azelaična kiselina je odlična za ujednačavanje tena iz jednog sasvim jednostavnog razloga: sadrži enzim po imenu “tyrosinase” koji katalizira proizvodnju melanina. Efektivan je na hiperpigmentacijama od akni koje se javljaju kada se upala smiri. Kiselina je pogodna za sve tipove kože do te mjere da se smatra jednim od rijetkih tretmana za akne i problematičnu kožu koje smiju koristiti i trudnice, ali i osobe koje pate od rozaceje. S obzirom na to da odčepljuje pore i smanjuje upale koje rozaceja uzrokuje, smatra se odličnom umirujućom opcijom za njegovanje osjetljive kože. Neka istraživanja su pokazala da pomaže pri tretiranju alopecije, odnosno gubljenja kose, pa je često inkomponirana u proizvode za njegu kose . Uz sve to, ne sadrži gluten!

Ima li nuspojave?

Iako je moguće da dođe do slabije iritacije, stručnjaci smatraju azelaičnu kiselinu blagom vrstom kiseline koja ne bi trebala prouzrokovati ikakve reakcije. No ako imaš ikakve sumnje, svakako savjetujemo da prije korištenja na licu napraviš mali test na ruci.

Kako se koristi?

Ovu kiselinu možeš koristiti dva puta dnevno, ujutro i navečer, na čistoj i suhoj koži. Za osobe s ekstra senzitivnom kožom, preporučuje se korištenje jednom svaki drugi dan. Nanosiš li kiselinu na lice u obliku kreme na lice i vrat, savjetuje se da koristiš količinu sličnu veličini kovanice koju ćeš ujednačeno nanijeti na željena područja. Da bi se azelaična kiselina bolje upila, savjetuje se da prije nanošenja staviš sloj AHA kiseline (glikolne ili mliječne), BHA (salicilne) ili retinola da bi se pore bolje otvorile i upile proizvod. Naravno, nemoj zaboraviti sloj hidratantne kreme i SPF faktora 30 ako izlaziš van ujutro.

 

- Patricia

Komentari
Tvoje mišljenje nam je važno.

Tvoj email neće biti objavljen i koristit će se samo u svrhu odgovaranja na vaš komentar.
Nema komentara. Budi prvi/-a!
Budimo u kontaktu!
Prijavi se na newsletter i ostvari popust od 15% prilikom prve kupnje.
Zatvori

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naša Pravila privatnosti .

Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo male podatkovne datoteke poznate pod nazivom kolačići.

Više o Pravilima privatnosti pročitajte ovdje.

Više o Pravilima o korištenju kolačića pročitajte ovdje.

Postavke o kolačićima možete urediti i/ili ažurirati ili obrisati prilikom svakog posjeta našoj stranici. O svemu više pročitajte u Pravilima o korištenju kolačića.

Google maps
Sendgrid

Google tag manager
Google analytics