Je li ti se ikada dogodilo da ti je došla prijateljica u posjetu, pitala te može li zaviriti u tvoju kozmetičku torbicu, a tebe je preplavio val neugode i nula ideja kako da se izvučeš iz ove situacije? Ako živiš ubrzanim životom, ne stigneš svaki dan obavljati ni klasične kućanske poslove, a kamoli čistiti svoj neseser, police i šminku. I to je skroz okej. Svi nekada zapostavimo čišćenje ovih, možda nekome manje bitnih proizvoda, no s obzirom na to da veliku većinu njih koristiš na licu, oko očiju, usta i nosa, bitno je tu i tamo pripaziti na njihovu higijenu.
Za početak, dobro operi ruke prije nanošenja svoje skincare i make-up rutine. Sigurna sam da jako paziš na pranje ruku i da ih nekoliko puta dnevno pereš, ali zaista je neophodno napraviti to prije dodirivanja lica, pogotovo ako si prije toga držala mobitel u ruci. A mobiteli su, kao stvar koju najčešće diraš tijekom dana, leglo bakterija. Na ova tri jednostavna pravila je bitno obratiti pažnju prilikom pranja ruku:
- Ruke trebaju biti oprane sapunom i vodom, minimalno 20 sekundi. Gelovi za dezinfekciju su efektivni samo ako sadrže barem 60% alkohola.
- Operi cijelu površinu ruku, fokusirajući se na područje između prstiju i pozadinu dlana. Ne zaboravi i dobro očistiti ispod noktiju!
- Ako živiš s više ukućana koji koriste isti sapun, možeš vlažnom maramicom prebrisati površinu proizvoda koju ćeš dodirnuti prilikom pranja ruku.
Nakon što si oprala ruke, bitno je da se trudiš što manje umakati prste u svoje dnevne i noćne kreme, ali i ostale proizvode koji su napravljeni da ih koristiš rukama. Sve više proizvoda danas dolazi s nekom vrstom špatulice ili aplikatora koji možeš koristiti. Ako nemaš ništa takvo kod kuće, uvijek se možeš poslužiti prethodno opranom i dezinficiranom kuhinjskom žličicom. Na taj češ način spriječiti zadržavanje bakterija na površini svojih najdražih skincare proizvoda.
Ako voliš uklanjati šminku s lica koristeći neku vrstu tkanine, predlažem ti da koristiš svježe opranu krpicu za skidanje šminke ili jednokratne vlažne maramice za lice. Krpice često znaju biti pune ostataka make-upa i bakterija ako nisu dobro očišćene, pa ti preporučujem da ih pereš u perilici na visokoj temperaturi. No mnogi stručnjaci se slažu da je korištenje jednokratnih maramica u kombinaciji s micelarnom vodom puno bolja opcija.
Nakon što si sve dezinficirala, bitno je da ne diraš kožu lica rukama. Svi mi imamo tendenciju svjesno ili nesvjesno dodirivati lice tijekom dana. Za otklanjanje mrtvih stanica koristi nježne pilinge i eksfolijante, prištiće tretiraj posebnim naljepnicama koje služe za to, a mitesere možeš ukloniti sredstvima s aktivnim ugljenom. No ako baš moraš dirnuti nešto na licu, koristi prethodno dezinficirane “alate” ili čiste maramice da bi spriječila širenje bakterija.
Vratimo se sada na neseser s početka priče. Frendica želi zaviriti u tvoju kozmetičku torbicu, a ti unutra imaš rasuto rumenilo bez poklopca i rastopljeni ruž jer si jednom slučajno neseser ostavila blizu radijatora. S vremena na vrijeme, zaista je potrebno napraviti čistku. Baci make-up koji je slomljen ili mu je istekao rok. Proizvodi koji su predugo otvoreni mogu skupiti određenu količinu bakterija koja nije dobra za tebe te može uzrokovati iritacije. Da, šminka ne traje vječno, i vrijeme je da se rastaneš od onog matte koji si kupila prije 5 godina u toj posebnoj nijansi koja se više ne prodaje. No jedan od trikova koji možeš napraviti je da prethodno alkoholom očistiš šiljilo za olovke za oči i usta te aplikator sjajila.
Dok smo u kozmetičkoj torbici, obrati pažnju na proizvode kojima nanosiš šminku. Spužve, kistove i špatule su mamac za bakterije i dolaze u direktan dodir s tvojim licem te ih treba čistiti barem jednom tjedno (zimi, dok traje sezona prehlada, i češće). Možeš ih očistiti običnim sredstvom za pranje posuđa, isprati i pustiti da se potpuno osuše. Za tvrđe materijale, odnosno “alate”, dovoljno ih je očistiti maramicom i dezinfekcijskim alkoholom.
Zadnja stvar na koju ti želim skrenuti pažnju je tvoja jastučnica. Cijelo vrijeme pričamo o stvarima koje dodirivaju tvoje lice, a jastučnica je u tome apsolutni prvak. Jedan od glavnih koraka tvoje rutine bi trebao biti beauty sleep, a pri tome je jako bitno obratiti pozornost na čistoću tkanine koja dodiruje tvoje lice nekoliko sati u komadu. Mijenjaj ih jednom tjedno te se fokusiraj na materijal; svilene jastučnice ne apsorbiraju vlagu pa će tvoje lice biti posebno osvježeno ujutro kada se probudiš.
- Patricia