S godinama, svi smo se pomirili da je nastanak bora neophodan. Istina, postoji jako puno anti-age krema, losiona i seruma koje smo isprobali nadajući se da će nam pomoći, ali činjenica je da nije pitanje hoće li koža pokleknuti i počastiti te tvojom prvom borom, već kada će pokleknuti. Jedan od glavnih razloga zašto bore nastaju, uz starenje kože, je stres. Stres je jako teško izbjeći, gotovo nemoguće, pogotovo ako te nastanak bora toliko opterećuje da se i oko toga stresiraš. Ali postoje neke stvari koje ti mogu pomoći.
Kada si pod stresom, uglavnom je situacija da se ne naspavaš dovoljno, ne vježbaš koliko i inače te se ne hraniš pravilno. Naravno, to varira od osobe do osobe. Svi ovi faktori mogu negativno djelovati ne samo na tijelo i organizam, već i na kožu. Bore su rezultat mješavine kroničnog, psihološkog stresa i vanjskih stresora poput toksina, polutanata te izlaganja suncu. A bore se najčešće manifestiraju na licu, konkretno na području čela te između obrva.
Uzroci stresa su razni – posao, odnosi s ljudima, financije, a nekada čak i fizičko okruženje. No, kako se to sve može sažeti gledano sa znanstvene strane? Jedna riječ je bitna – telomeri. Telomeri su krajevi kromosoma, malene zaštitne kapice koje se nalaze na završecima DNA. Kada se stanica dijeli, telomeri se smanjuju i kada dođu do određene veličine i više se ne mogu replicirati, dolazi do prvih znakova starenja na koži.Osobe koje pate od mentalnih poremećaja, depresije, anksioznosti ili neke druge traume mogu imati kraće telomere od osoba koje su zdrave.
Međutim, koja je razlika između bora uzrokovanih stresom te onih uzrokovanih starenjem kože? Naime, nakon što pređemo rane dvadesete, naše tijelo počinje proizvoditi manje kolagena i elastina. Nažalost, ne možemo prestati stariti, ali cijeli taj proces možemo usporiti ako promijenimo neke stvari oko načina života. Odličan početni korak je svakodnevno nošenje SPF zaštite i kreiranje zdrave i funkcionalne rutine njege kože. Ako si u tridesetim godinama, ili stariji/-a te uz to patiš od kroničkog psihološkog stresa, vidljivost bora je znatno povećana nego kod ljudi koji nemaju problema sa stresom te im je jedini uzrok bora – starost.
Postavlja se pitanje – mogu li se bore uzrokovane stresom riješiti tako da se ne stresiraš? Naravno, ali to je lakše reći nego realizirati. No stručnjaci ističu da postoje neki trikovi koji ti u tome mogu pomoći, a jedan od njih je da kreiraš rutinu: napravi raspored vježbanja, meditacije ili nečega drugoga što te opušta, te ga se drži. Pij puno vode, jer kada si pod kroničnim stresom, lako je zaboraviti da se treba redovito hidratizirati. Unošenje tekućine je jednako bitno iznutra, kao i iz vana, tako da nemoj preskakati ni nanošenje hidratantne kreme! Modificiraj svoj život na način da kreneš jesti kvalitetnije, limitiraš unos alkohola i izbjegavaš cigarete. Dobro se naspavaj, tvoja koža se najbolje obnavlja dok spavaš. Nigdje ne idi bez SPF zaštite, najniži faktor za lice koji bi trebala koristiti je 30. I zimi, ne samo ljeti!
- Patricia